Lecznicze działanie ozonu zostało odkryte już w drugiej połowie XIX wieku, jednak dopiero od niedawna dzięki postępom w technice stało się możliwe jego powszechne zastosowanie.Ozon wykorzystywany w medycynie cechuje się właściwościami silnie bakteriobójczymi, grzybobójczymi i wirusobójczymi. Badania dowiodły, że ozon wchodzi w reakcje nie tylko z mikroorganizmami, ale również z ich metabolitami.
Przy pomocy ozonytronu leczy się szybko, bezinwazyjnie i bezboleśnie. Działanie ozonu nie kończy się wraz z zakończeniem aplikacji, ale utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas dzięki dużej ozonochłonności tkanek.
Zastosowanie ozonu w stomatologii
- Leczenie aft, opryszczki i innych zmian pochodzenia wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.
- Leczenie stanów zapalnych dziąseł i w zapaleniu przyzębia jako działanie wspomagające zabiegi higienizacyjne.
- W chirurgii – leczenie suchego zębodołu, ran poekstrakcyjnych, utrudnionego wyrzynania zębów mądrości, sączących się ran, przetok.
- Implantologii-działanie dezynfekcyjne pola zabiegowego.
- Endodoncji – końcowy etap leczenia kanałowego szczególnie w leczeniu zgorzeli.
- Leczenie próchnicy zębów mlecznych jako jedyna bezbólowa alternatywa tradycyjnego oczyszczania ubytków. Należy jednak pamiętać, że nie eliminuje tradycyjnego użycia turbiny, a stanowi uzupełnienie tej metody, jako końcowy etap odkażania oczyszczonych, głębokich ubytków. Zwłaszcza w leczeniu zębów u małych dzieci, kiedy wizyta wiąże się z bardzo dużym stresem i niejednokrotnie borowanie nie jest możliwe, ozonowanie pozostaje alternatywną metodą leczenia. Trwający kilkanaście sekund zabieg pozwala usunąć nawet do 99% bakterii próchnicowych, a zastosowanie preparatów stymulujących remineralizację szkliwa pomaga w znacznym stopniu zahamować proces chorobowy w zębach mlecznych.
- Odkażanie ubytków próchnicowych.
- Próchnica początkowa- ułatwia remineralizację szkliwa.
- Terapię ozonem można bezpiecznie stosować u kobiet w ciąży.