Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe są rodzajem uzupełnienia protetycznego w postaci cienkich płatków porcelany przyklejanych na stałe do zewnętrznej powierzchni zęba w celu usunięcia różnych wad wpływających na niekorzystny efekt estetyczny, wykonywanym drogą pośrednią w laboratorium protetycznym.

 

Licówki najczęściej wykonywane są na zęby martwe przebarwione, w celu zamknięcia diastem (szpar) między zębami, na zęby z niedorozwojem szkliwa, ze względu na asymetryczny układ zębów, niewielkie wady ortodontyczne, zęby z rozległymi wypełnieniami w postaci nadbudowy lub odbudowy zęba siecznego światłoutwardzalnymi materiałami kompozytowymi.

 

Licówki wymagają minimalnie inwazyjnego szlifowania własnego zęba w przeciwieństwie do innego uzupełnienia protetycznego jakim są korony. W celu przygotowania podłoża pod licówkę szlifowana jest jedynie powierzchnia zewnętrzna zęba na grubość około 0,2 do 0,4 mm. Pozostała część zęba pozostaje nietknięta dzięki czemu pacjent cieszy się nadal swoim własnym zębem co jest szczególnie istotne w przypadku zębów żywych, gdyż eliminuje się ryzyko powikłań w postaci obumarcia miazgi zęba do jakiego może sporadycznie dochodzić w przypadku agresywnego szlifowania pod korony.

 

W przeciwieństwie do nadbudów zębów materiałami światłoutwardzalnymi nie dochodzi z czasem do matowienia i przebarwiania powierzchni wargowych zębów. Efekt estetyczny utrzymuje się przez długie lata.

 

Licówki pozostają często alternatywą do leczenia ortodontycznego szczególnie u osób po 25 roku życia, u których z czasem po leczeniu dochodzi do remisji lub u osób, którym zależy na szybkim osiągnięciu zadowalającego efektu estetycznego.

 

Czas wykonania tego typu uzupełnienia wynosi około tygodnia. W tym czasie pacjent nosi uzupełnienie zastępcze pozwalające normalnie funkcjonować i chroniące zęby przed nadwrażliwością po oszlifowaniu. Licówki podobnie jak każde inne uzupełnienie protetyczne typu stałego nie może być wykonane u dzieci i młodzieży poniżej 18 r. życia ze względu na ciągły wzrost i przebudowę łuków zębowych. Często przed wykonaniem licówek wskazane jest przeprowadzenie wybielania typu nocnego.

 

Wybielanie jest nieodzownym elementem przed licowaniem pojedynczych martwych zębów. Trzeba pamiętać, że w celu zapewnienia długiego okresu użytkowania, należy unikać pewnych nawyków w postaci obgryzania paznokci, nagryzania nitek, brania ołówka do ust czy jedzenia pestek słonecznika.

 

Przestrzegając wszystkich wskazań lekarza pacjent może przez długie lata cieszyć się znakomitym efektem estetycznym jaki zapewniają licówki porcelanowe.